Petr ŽemličkaBěhem jarního období dostává náš organizmus zabrat. Ale jakmile vysvitne sluníčko a dny se začnou protahovat, ordinujeme si většinou akčnější a náročnější program. To však může být zatěžkávací zkouška pro hladinu energie. Jak tedy tělu poskytnout podmínky a podporu, aby si našlo přirozenou rovnováhu a my překypovali vitalitou? Abychom se nehroutili z nesplněných úkolů, nevyřízených e-mailů, odsunutých pracovních obědů a odřeknuté účasti na významných konferencích? Abychom nebyli nepříjemní na svůj tým, abychom večer neusínali s hlavou plnou otázek? Ale naopak, abychom se radovali ze své vlastní dobré energie, abychom s lehkostí pírka zvládali další a další výzvy, aby nápady přicházely samy? Aby se nás kolegové a kamarádi vyptávali, jak to děláme, že jen kveteme? Hledejme odpovědi v jednoduchosti.

Respekt k vlastnímu cirkadiánnímu rytmu

Jde o jeden z druhů biorytmů, dal by se přirovnat k vnitřním hodinám, které řídí řadu procesů v těle a které mají své centrum ve žláze zvané hypotalamus. Jeden cyklus v rámci cirkadiánního rytmu trvá obvykle 20–28 hodin. Může se u každého mírně lišit. Je však nesporné, že výrazně reaguje na množství denního světla a faktory v prostředí jako teplota, atmosférický tlak, hustota vzduchu a další. Aby bylo možné cirkadiánní rytmus co nejlépe využít v náš prospěch, hodí se ho sladit s koloběhem dne a noci v dané oblasti, protože míra osvitu hraje tu vůbec nejzásadnější roli.
Cirkadiánní rytmus ovlivňuje například usínání a vstávání. A spánek je tím nejkvalitnějším zdrojem regenerace, jež nám tělo dává. Takže je nasnadě začít s obnovou energie právě u něj správnou spánkovou hygienou. Jak na to? V pozdních odpoledních hodinách a večer se už nevěnujme žádnému intenzivnímu tréninku, mírná jóga nebo klidná procházka po večeři ale neuškodí.
Hodinu před spaním ze svého dosahu odstraníme všechny zdroje modrého světla. Připravíme ložnici tak, aby byla dobře vyvětraná a teplota v ní byla alespoň o 1,5 °C nižší než v prostorách, kde se zdržujeme většinu dne. Svůj prostor také dobře zajistíme proti průniku rušivého světla z vnějšího prostředí, například žaluziemi nebo zatemňovacími závěsy. Zbytečně před ulehnutím neholdujeme nadměrné konzumaci informací. Odkládáme i knížku. A pokud máme nupreme chlorella spirulina rodinkav dosahu partnera, nebo zvířecího kamaráda, klidně jim v době před spaním věnujme několik milých pohlazení, protože dotek i objetí zvyšují produkci oxytocinu, který uvolňuje stres a pomáhá snáze usnout a přispívá k celkovému zvýšení kvality i doby spánku.

Pohyb má své kouzlo

Nedílnou součástí zvyšování hladiny energie je pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu a pod slunečnou oblohou. Nemusíme se vůbec nutit k tomu být šampioni v nějaké sportovní disciplíně, i mírná intenzita postačí k tomu, aby našemu tělu prospěla a přispěla k redukci stresu a lepšímu usínání i pozitivním dopadům na cirkadiánní rytmus. Jen pozor na příliš intenzivní sportování ve večerních hodinách, to může mít právě opačný efekt. Nejlépe je pohyb zařadit mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne, pokud to pracovní vytížení dovolí.

Pitný režim s probiotickými nápoji

„Dodržování pitného režimu a dostatečný přísun tekutin umožňuje efektivnější vylučování škodlivin z organizmu. Promývají se více mezibuněčné prostory, ale také ledviny, které společně s játry patří mezi nejdůležitější orgány, jež zajišťují přirozené detoxikační procesy v těle. A když navíc sportujeme, je potřeba počítat podle intenzity ještě s nějakým pitím navíc, protože tekutiny také ztrácíte pocením,“ vysvětlil Petr Žemlička, zakladatel značky Nupreme, která se stará o to, abyste měli z čeho vybírat, když si potřebujete vylepšit kondici.
Z tohoto důvodu také před pár lety značka vznikla. Nupreme je ryze český výrobce doplňků stravy a potravin, která do každodenního života zákazníků přináší inovace, požitek z chuti, vysokou přidanou hodnotu a benefity pro zdravý životní styl. Posláním je vytvářet takové produkty, v nichž se snoubí přírodní původ surovin, jejich dokonalá funkčnost a nepřekonatelná chuť. Tento přístup k celodennímu systému výživy staví na superpotravinách v biokvalitě, vysoce funkčních snack-cích a vzácných přírodních látkách. Nupreme tak představuje zcela nový koncept výživy budoucnosti pro aktivní a spokojený život bez kompromisů zabalený navíc do atraktivního a moderního designu. Výrobky jsou k dostání v síti drogerií dm, Benu, Lékárna.cz, alza.cz, mall.cz, Grizly, Dr. Max, Pilulka, Vivantis, Prozdravi.cz, Natural Jihlava, BIOOO.CZ,
Košík.cz, Rohlik.cz, Country Life a také na vlastním e-shopu firmy Nustore.cz.
Základem pitného režimu by měla být čistá voda, případně doplněná o přiměřené množství zeleného či bylinkového čaje. Pozor! Kávu řadíme spíše mezi pochutiny. Protože má silný diuretický účinek, servírujeme ji vždy i se sklenicí vody, abychom doplnili to, co naše tělo za nedlouho po šálku lahodného moku vyloučí. A když by nás přepadla chuť na slazené nápoje nebo energetické drinky? „Nikoho asi nepřekvapí, když řeknu, že benefit pro tělo velký nemají. Ale hlavně k nim existuje zajímavější alternativa. Je to Kombucha, fermentovaný nápoj ze zeleného čaje či Yerba maté od značky Nupreme, umí povzbudit organizmus a vedle toho ještě pečuje o střevní mikrobiom. Právě prostředí ve střevech z velké části o hladině energie a vitality rozhoduje. A dokonce je to právě střevo, kde se tvoří až 90 % hormonu štěstí serotoninu,“ vysvětlil Petr Žemlička.
A kolik tekutin přijmout? Ideální je odvodit množství od váhy. Na kilogram hmotnosti byste měli přijmout asi 40 ml tekutin. Pro ženu o váze 65 kg to bude tedy kolem 2,6 l. Pro muže o váze 80 kg pak 3,2 l. Ledviny za hodinu dokážou zpracovat bezpečně až 0,75 l tekutin.

V hlavní roli chlorofyl a vitamíny

Během jara se naskýtá skvělá příležitost začít těžit z právě rašící vegetace: obsahuje spoustu vitamínů, enzymů, a hlavně chlorofyl. Objevují se zelené bylinky jako medvědí česnek, pažitka, naťová cibulka, divoká zelenina jako žabinec, potočnice, česnáček. Na zahradě už rostou polníček, rukola, špenát. Je vhodná doba také konzumovat klíčky, které jsou bohaté na makro i mikroživiny. Naklíčit můžeme nechat semena póru, mungo fazolí, čočky, vojtěšky a řeřichy.
„Někdy je ale obtížné ve stravě zkonzumovat optimální množství těchto darů přírody. A tak můžeme tělu některé živiny dodat také prostřednictvím doplňků stravy, tím určitě nic nezkazíme,“ doplnil Petr Žemlička. Chlorella, spirulina a mladý ječmen se řadí mezi superpotraviny, někdy se jim říká také supergreens a najdeme je v nabídce Nupreme.
kombucha malina renderSpirulina, hodná modrozelená sinice, je velice bohatá na bílkoviny, například aminokyseliny tyrosin a fenylalanin. Právě bílkoviny do značné míry rozhodují o celkové energetické bilanci organizmu. Hrají svou roli při zvládání hladu a přispívají ke kontrole návalů nejrůznějších chutí. Dále obsahuje zajímavé množství karotenoidů, jódu, kyseliny listové, vitamínu B6 pro harmonii nervové soustavy, vitamínu B2 a železa, které pomáhají redukovat únavu a podporují krvetvorbu.
Chlorella patří mezi tělu prospěšné sladkovodní řasy, jejichž stěna je tvořena speciálním druhem vlákniny, který na sebe v trávicím traktu dokáže nabalit řadu odpadních látek, včetně těžkých kovů. Funguje společně s dalšími zdroji vlákniny zkrátka jako štětka, která kartáčuje střeva zevnitř. Chlorella patří mezi významné zdroje vitamínu B12, který je ve stravě vegetariánů a veganů málo zastoupený. B12 má ale velký vliv na psychickou pohodu a přispívá k redukci vyčerpání. I v této superpotravině najdeme velké množství železa. Ale to nejzajímavější je obsah chlorelového růstového faktoru (CGF) v této řase. Zatím je stále pod drobnohledem vědců, ale některé studie už naznačují, že by při obnově a růstu buněk mohl chránit jejich DNA.
„Nejsilnější pákou na únavu a chybějící vitalitu je v mladém ječmeni přítomnost vitamínu C a B6. U této kombinace látek je totiž dokonce jejich pozitivní vliv na hladinu energie klinicky potvrzen. Chlorofyl je pak anti-agingovým elixírem, který navíc přispívá k harmonické funkci imunitního systému,“ komentoval Petr Žemlička.
A jaký je podle něj recept na život plný energie a pohody? „Každý to má jinak nastaveno, každý má své vlastní potřeby. Nejdůležitější je podle mne poznat sám sebe, vyzkoušet, co komu prospívá, po čem se cítí dobře. Nic si nenutit, nepřekombinovat úsilí a aktivity jen proto, že do toho a toho dne potřebuji být fit nebo musím mít něco hotovo. Všechno má svůj čas. My například již brzy uvedeme na trh novinky, které jsme dlouho vyvíjeli, nad kterými jsme hodně přemýšleli. Věříme, že jdeme správným směrem, a toužíme trefit se do přání svých zákazníků,“ uzavřel Petr Žemlička.

připravila Kateřina Šimková