MB Hana Zouvalova copyKvalitní designová móda má i v době e-shopů a online tržišť své místo v kamenných prodejnách. Jedním z nich je VIDDA Store Hany Zouvalové, který se nachází přímo v centru Prahy. Nabízí kurátorský výběr módy a doplňků, ale i bytového designu od českých i zahraničních značek. Jak v tomto prostředí funguje cenotvorba? A kdo v koncept storu nejčastěji nakupuje?

Pohybovala jste se vždycky v módním prostředí? Co vás k tomuto oboru zavedlo?

Do roku 2018 jsem „seděla na více židlích“, velmi dlouho jsem se zabývala výrobou extraktů z bylinek. Ale již od vysoké školy jsem se svým způsobem v módní branži pohybovala. V roce 2018 začal náš koncept více růst a zůstala mi už jen móda. Převzali jsme velkou prodejnu ve Westfieldu (350 m2) a popravdě věřím, že kdyby nebylo covidu, jsme tam dodnes. Ale covid přišel a v roce 2021 jsme prodejnu museli uzavřít. Naše prodejna je teď jen v centru Prahy, kde těžíme ze své lokality v blízkosti Pařížské ulice.

Fungujeme přes 15 let. Na úplném začátku jsme se jmenovali La gallery Novesta. Z marketingového pohledu ale název gallery nebyl úplně ideální. Lidem to evokovalo galerii, přišli se podívat, ale ne vždy to vnímali jako místo pro nákupy.

Nevím, co mě k módě přivedlo, asi jí prostě musíte mít v krvi... Jednoduchý business to rozhodně není. Studovala jsem Vysokou školu ekonomickou, obor vnitřní obchod, a dalo mi to nějaké základy do života i do podnikání, otázka je, zda něco z toho, co jsme se učili, dnes platí.

LITWU HnedeSaty 6360KcRozvíjíte spíše kamennou prodejnu, nebo e-shop?

E-shop jsme postavili v době covidu a upřímně jsem čekala, že bude fungovat. Opak je ale pravdou. I když má zákazník možnost vrátit zboží, které mu nevyhovuje, řešíme prodeje hlavně v kamenném obchodě. Na internetu se prodá šperk, tenisky, ale oblečení málokdy. Možná je to i tím, že je dražší, než bývá zvykem, nevím. E-shop je dnes naší výkladní skříní, ne nástrojem, který prodává, ale i to je důležité, protože klientky vědí alespoň rámcově, co a za jaké ceny u nás najdou. Paradoxně i mimopražské raději přijedou, často se ale ptají na konkrétní modely z e-shopu.

Jak vnímáte vývoj cenotvorby v českém fashion světě?

Cenotvorba je velkým „oříškem“ kompletně pro všechny designéry, které potkávám. Školy se věnují uměleckému rozvoji a cenotvorba se neučí. V realitě, která přijde po škole, si pak musí každý najít svou cestu. V případě, že chtějí dodávat své kolekce do kamenných prodejen, musí akceptovat nastavené marže a prodejní koeficinety. Ty jsem si nevymyslela já, fungují v celém světě v podstatě stejně. Základ je, aby cenová hladina zboží u designéra byla na stejné úrovni jako v kamenném obchodě.

Designéři prodávají často na různých marketech. Vše je tam sluncem zalité, každý se usmívá, ale opakovaně je kupující (nevědomky) tlačí do nižších cen. Tam často vzniká pocit, že lépe prodají. Asi je to i pravda, ale problém je, že jim po zaplacení nákladů nic nezůstane. Jejich práce ztrácí hodnotu a často si někteří vydělají méně než naše švadleny. Přitom si myslím, že jsou naši designéři srovnatelní se zahraničními, že je často převyšují, ale nedostatek financí jim brání v rozvoji.

Podle čeho české i zahraniční designéry vybíráte? A co všechno kromě oblečení a doplňků nabízíte?

Konkrétní kritéria nemám, musí k nám takzvaně zapadnout. Někdy se ozvu já, jindy je to designér, který o sobě dá vědět. Kromě módy nabízíme i produktový design, nejčastěji sklo, nebo produkty z betonu. Od jara reagujeme i na nabídky značek ze zahraničí, které nám hezky doplňují sortiment lokálních designérů. Ze zahraničních značek má největší úspěch portugalská designérka Cristina Barros. Ale stále základem naší nabídky zůstává lokální tvorba a naše vlastní značka.

445A8737Soustředíte se postupně více i na doplňky a bytový design?

Nemůžu říct, že více. Nejsilnější jsme stále v módě. Máme dnes zastoupených asi 70 značek, nejde ale o ucelené kolekce, je to výběr z nich pro náš obchod. Velkou přidanou hodnotou v tomto směru jsou dvě švadleny, které máme k dispozici pro klienty, ať už jde o úpravy koupených oděvů, nebo zakázkové šití.

V covidu jsme přesunuli čtyři profesionální šicí stroje do zadní části obchodu a už jsme je tam nechali. Sice bojujeme s místem, ale má to svůj význam. Před covidem jsme provozovali i šicí dílnu, a přestože se nacházela v centru, už to nebyl servis, který poskytujeme teď.

O pánské a dětské módě jsme nepřemýšleli, jednoduše ji není kam dát, jsme velmi limitovaní prostorem, který máme.

Sídlíte v centru Prahy. Chodí k vám často i turisté?

Před covidem to bylo v průměru za rok 50 % nakupujících, kteří málokdy řešili ceny. Teď se vše velmi zvolna vrací, ale mým odhadem jsme tak na 10 %. Nedávno se v blízkosti našeho obchodu otevřel bývalý Intercontinental, dnes Fairmont. Uvidíme, zda nám to další klienty přinese.

Nepřemýšlela jste i o své vlastní tvorbě?

Vlastní značku máme zhruba od roku 2017. Jmenuje se LITWU, zadání vycházelo z parafráze Platone Love is the way up, ale většinou používáme její kratší variantu LITWU. Identitu vytvořila Maggie Jandová, jedna ze studentek Prague College. Při vzniku značky ji má kolegyně definovala jako počin z vášně, ale i z profesní nutnosti. Tehdy chyběly na trhu klasické dámské košile, těmi jsme začali. Dnes šijeme hlavně šaty, kalhoty nebo bombery.

Litwu 7460 Kdo je vaše typická zákaznice?

Určitě je to vzdělaná žena, často podnikatelka nebo manažerka. Věkově zhruba 35+, je tedy sebevědomá a ví, co jí sluší. A velkou výhodu u nás má v tom, že nemusí mít konfekční velikost, protože vše dokážeme upravit na míru. Cokoliv je potřeba, ne pouze naši značku.

Jak se o vás ženy nejčastěji dozvědí? A vracejí se opakovaně?

Funguje u nás Paretovo pravidlo, že 80 % obratu dělá 20 % klientů. Nejvíce se osvědčila osobní doporučení, která přivedou až 90 % nových zákaznic, ale samozřejmě mnohdy zaujmeme i výlohou. Naopak na sociálních sítích máme spíš stálou klientelu a povědomí o značce budujeme i prostřednictvím PR.

Chystáte teď nějaké novinky? Nebo se spíš připravujete na předvánoční nápor?

Prosinec je v našem případě silnější měsíc, ale nejsme vánoční obchod. Chodí k nám hlavně stálé klientky, které mají něco vyhlédnutého pro sebe nebo jako dárek. A sezónní výkyvy u nás moc nehrozí, letos jsme dobře prodávali třeba i v lednu.

Pokud jde o novinky, postupně začínáme doplňovat české designéry zajímavými zahraničními značkami, i když to není vždy jednoduché. V obou případech je důležitá bezproblémová komunikace a celková spolupráce.

připravila Dana Halušková