fashion 3080644 960 720Dvacáté první století je dobou nových možností nejen v medicíně. Příkladem je boom spojený s kyselinou hyaluronovou, která je obecně známá pod zkratkou HA. Tato látka se „zázračnými“ vlastnostmi je přirozenou složkou tkání a orgánů v lidském těle. Mezi největší přínosy patří schopnost vázat vodu, a tím pádem velmi účinně hydratovat a „promazávat“ důležité části těla.

Kyselina hyaluronová je z komerčního pohledu do velké míry „dítětem devadesátek“. Tehdy se totiž celosvětově dostala do popředí pozornosti výzkumníků a společností z farmaceutické branže. Nešlo přitom jen o největší hráče, ale – jak to často při začátcích úplně nových produktů bývá – i o individuální nadšence a malé firmy. V této oblasti vidíme i výraznou českou stopu díky společnosti Contipro, jež se specializuje právě na produkci kyseliny hyaluronové.
Připomeňme, že kyselina hyaluronová je polysacharid, který je jednou z hlavních složek pojivové tkáně spolu s kolagenem a elastinem. Kromě jiného je součástí kůže, které zajišťuje hydrataci a pevnost. V lidském těle jí však s věkem ubývá, což se projevuje ztrátou pevnosti a pružnosti pokožky a také vznikem vrásek.
Zmíněnému výzkumu kyseliny hyaluronové se Vladimír Velebný věnoval už před rokem 1989 na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a nové poměry po sametové revoluci v čele se svobodou podnikání ho zastihly dobře připraveného. Už v roce 1990 založil firmu, která se od výroby výživových doplňků pro kulturisty postupně dostala až k technicky a investičně náročnější produkci HA. Společnost sídlící ve dvoutisícové obci Dolní Dobrouč na Orlickoústecku je dnes předním světovým hráčem vyvážejícím přibližně do 70 zemí. Zároveň je dodavatelem renomovaných kosmetických značek a konkurentem velkých společností především z USA a východní Asie.
Nástup produkce kyseliny hyaluronové umožnil přinést na trh nové kosmetické a medicínské přípravky, jejichž účinky nadchly spotřebitele. V kosmetice jde především o zmíněné omlazovací a hydratační procedury, v medicíně o léčbu problémů s očima, klouby nebo pokožkou. Podle společnosti Allied Market Research byla velikost světového trhu s kyselinou hyaluronovou v roce 2020 ohodnocená na jednu miliardu amerických dolarů. Předpokládá se, že do roku 2030 se toto číslo minimálně zdvojnásobí. Tento růst by měla táhnout zvýšená poptávka po kosmetických přípravcích na bázi HA, ale i požadavky medicíny vzhledem ke stárnutí populace ve vyspělých zemích.

(tz)